Doręczenie korespondencji przez komornika – co warto wiedzieć?

Kiedy strona procesu unika odebrania sądowej korespondencji, istnieje możliwość zlecenia doręczenia pozwu za pośrednictwem komornika. Jak działa ten proces? Ile kosztuje? Czytaj dalej, aby uzyskać informacje na ten temat. Zapraszamy do czytania!

 

Jak wygląda procedura doręczenia korespondencji przez komornika?

Początek tej procedury ma miejsce, gdy pozwany ma otrzymać korespondencję na wskazany przez powoda adres. Jeżeli powód unika doręczenia dokumentów, sąd może nakazać komornikowi rozwiązanie tego problemu.
Powód ma następnie dwa miesiące na złożenie raportu od komornika. Może on wskazać inny adres pozwanego lub przedstawić dowody na to, że pozwany nie mieszka już pod aktualnym adresem.

 

Koszty za doręczenie pisma od komornika

Usługi komornicze są kosztowne, w tym przypadku maksymalna kwota kosztów to 120 zł. Ta opłata nie będzie jednak wymagana we wszystkich sytuacjach, dlatego poniżej przygotowaliśmy zestawienie, które pomoże Ci obliczyć koszty, jakie będziesz musiał ponieść.

  • 60 zł – jest to opłata za doręczenie korespondencji przez komornika.
  • 20 zł – jest to zryczałtowany koszt podróży. Opłaca się go, gdy odbiorca mieszka w odległości co najmniej 10 km od kancelarii komornika.
  • 40 zł – opłata za ustalenie miejsca pobytu innego pozwanego

Po złożeniu wniosku o doręczenie korespondencji komornik przystępuje do próby doręczenia pozwu. Może to zrobić osobiście albo to zadanie zlecić pracownikowi kancelarii, który w jego imieniu uda się pod wskazany przez wnioskodawcę adres. W zależności od wyniku komornik może podjąć jeden z następujących kroków:

  • doręczyć korespondencję oraz spisać protokół z czynności;
  • ustalić adres pozwanego, na przykład przy pomocy członków rodziny i sąsiadów pozwanego. Z tych działań sporządzany jest również protokół.

 

Co w sytuacji, gdy adresat nie mieszka pod wskazanym adresem?

Jeśli komornik stwierdzi, że odbiorca nie mieszka pod tym adresem, wysyła list do wnioskodawcy z ustaleniami. Na prośbę powoda możesz ustalić aktualny adres, koszt tego wynosi 40 zł. W tym celu komornik może skontaktować się z jednym z trzech podmiotów: urzędem skarbowym, bankiem lub organem rentownym.

Jeśli mieszkasz w Gliwicach lub okolicach i szukasz komornika, który mógłby dostarczyć korespondencję, odwiedź stronę komornika Marcina Wyciślika. Aby uzyskać więcej informacji na temat doręczenia korespondencji przez komornika, kliknij tutaj https://www.gliwicekomornik.pl/dokumenty/.