prawnik Kraków

Problemy ze spadkiem po bliskiej osobie? Udaj się do prawnika

Spadek często kojarzy się z dużym majątkiem. Niestety, są także sytuacje, gdy może oznaczać on duży problem.

Spadkodawca może przekazać spadkobiercom nie tylko oszczędności, nieruchomości czy też wartościowe ruchomości. Mogą być to także długi i innego rodzaju zobowiązania. Spadki to także częste problemy z ich podziałem, które niekiedy stają się przyczyną wieloletnich rodzinnych sporów. Jeżeli pojawiają się problemy ze spadkiem, pomoże dobry prawnik.

Spadek – przyjąć czy odrzucić?

Otrzymany spadek można przyjąć lub też można go odrzucić. Aktualnie wtedy, gdy spadkobierca nie zrobi niczego, przyjmuje on spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że nie odpowiada on za ewentualne długi i może otrzymać „nadwyżkę” majątku. Zdarza się jednak, że spadek lepiej po prostu odrzucić. Jest to rekomendowane w sytuacji, gdy spadkodawca pozostawił po sobie właściwie tylko długi. Prawnik doradzi, na co się zdecydować.

Problemy z testamentami

Duże problemy ze spadkiem może powodować także testament, czyli dokument ostatniej woli dotyczący rozporządzenia majątkiem spadkodawcy. Szczególnym przypadkiem są tutaj testamenty spisywane własnoręcznie, które, niestety, mogą być podrobione, spisane po groźbą lub też mogą posiadać inne wady. Przy podejrzeniu, że testament nie jest prawdziwy, mógł zostać skradziony, utracony czy zmieniony, także warto skontaktować się z prawnikiem.

Co z zachówkiem?

Z tematyką spadków związany jest także zachowek. Jest to wyplata, którą mogą otrzymać nawet te osoby, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone. To kolejny temat konsultowany w kancelariach prawnych. Gdy zatem pojawiają się różne problemy ze spadkiem, najlepiej udać się do kancelarii prawnej, która specjalizuje się w prawie spadkowym. Jej pracownicy będą mogli wówczas bliżej przyjrzeć się konkretnej sytuacji i doradzić, jak postąpić. Prawnik może zapewnić również swoje wsparcie przy przygotowaniu właściwej dokumentacji oraz w reprezentacji klienta w sądzie.